top of page

Visste du att Gefle IF Friidrott,

hör till landets äldsta idrottsföreningar. Klubben bildades i den norrländska hamnstaden Gävle den 5 december år 1882. Flera av de drivna pionjärerna var förmögna och hade påbrå från England. De införskaffade tidigt en roddbåt för lagkapp. Den ställdes dock åt sidan och ersattes raskt med läderkulan och spikskor. Den första friidrottstävlingen anordnades 1884. Grenprogrammet innehöll bl.a. spjutkastning mot tavla. Erik Wiklund, Isaac Westergren och Robert Carrick var klubbens framgångsrikaste friidrottare kring sekelskiftet. Erik var medeldistans-löpare och vann SM-guld både på 1500m och 10000m år 1898. Westergren och Carrick underskred 11 sekunder och knep SM-medaljer på 100m. Den förstnämnde införde för övrigt spikskon och den liggande starten i den svenska friidrotten. Klubbens aktiva har erövrat två guldmedaljer i olympiska spel genom tiderna Båda i löpning. Josef Ternström (160) anförde terränglöparna ut från Stockholms stadion år 1912. Han återfanns länge i täten men fick till slut nöja sig med att ingå i det segrande laget.


136 visningar0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

Comments


bottom of page